Odnawianie akredytacji ICF – najważniejsze informacje
W poniższym wpisie znajdziesz odpowiedzi na pytania:
Jak odnowić akredytację ICF?
Czego potrzebuję do przedłużenia akredytacji ICF?
Ile kosztuje odnowienie akredytacji ICF?
Co jakiś czas obserwuję w sieci zapytania z prośbą o rozjaśnienie wytycznych odnośnie albo procesu akredytacji ICF albo jej odnawiania. Postanowiłam napisać w tym temacie post z nadzieją, że porozjaśniam pewne kwestie. Od ponad 10 lat przeprowadzam ludzi przez procesy akredytacyjne bądź ich odnowienia i z pełną świadomością przyznaję, że strona ICF nie należy do tych intuicyjnych, tym bardziej jeśli angielski nie jest twoim biegłym językiem.
Dzisiaj biorę na tapetę odnawianie akredytacji ICF.
Jeśli akredytacja kończy Ci się w grudniu 2021 roku, to do końca lutego 2022 masz czas na złożenie dokumentów bez konieczności wykazywania się większą ilością punktów CCE, jak to ma miejsce w przypadku osób, którym akredytacja skończyła się w grudniu 2020 (o co chodzi z tą większą ilością napiszę poniżej ;).
Rozróżnię odnawianie ACC od PCC i MCC, bo minimalnie się różnią.
Do odnowienia akredytacji ACC potrzebujesz:
- 40h szkolenia CCE
- z czego min 24h muszą odnosić się do CoreCompetencies (CC), pozostałe mogą stanowić Resource Development (RD*),
- 3h muszą dotyczyć Kodeksu Etyki ICF**,
- 10h sesji Mentorskich (min. 3h muszą być sesjami indywidualnymi, pozostałe 7h może być grupową sesją mentorską). Ważne sesje mentorskie muszą odbywać się w czasie nie krótszym niż 3 miesiące.
Sesje mentorskie liczą się również do wspomnianych powyżej godzin CCE jako Core Competencies, więc praktycznie poza mentoringiem musisz wykazać się 30 h szkolenia.
Mentorem może być osoba, która posiada akredytację ACC (pod warunkiem, że przeszła już przynajmniej jeden proces odnawiania akredytacji) lub osoba z akredytacją PCC lub MCC.
Odnawianie akredytacji PCC i MCC
Podobnie jak w przypadku ACC musisz mieć 40h szkolenia CCE
- z czego min 24h muszą odnosić się do CoreCompetencies (CC), pozostałe mogą stanowić Resource Development (RD*).
- min 3h muszą dotyczyć Kodeksu Etyki ICF**.
W przypadku akredytacji PCC i MCC nie musisz wykazywać się godzinami mentoringowymi.
Co w przypadku, gdy akredytacja ICF skończyła się w 2020 roku?
Nic straconego Musisz wykazać się po prostu większą ilością godzin szkolenia CCE.
Wskutek Pandemii i utrudnionej dostępności szkoleń CCE, ICF podjął decyzję by osoby którym kończyła się akredytacja w 2020 mogły przedłużyć ją spokojnie do końca 2021 pod warunkiem wykazania się dodatkowymi 1,2 pkt CCE. A więc jeśli przegapiłeś i twoja akredytacja skończyła się w zeszłym roku, to spokojnie do końca 2021 możesz ją przedłużyć wykazując się w sumie 41,2 pkt CCE z czego 24,72 pkt musi być z zakresu kluczowych kompetencji ICF (Core Competencies ICF).
Ile kosztuje odnowienie akredytacji ICF.
Członkowie ICF płacą 175$, pozostałe osoby 275$.
*Każda firma z akredytowanym programem ma wyszczególnione, ile z punktów jest CC, a ile RD.
**Niektóre akredytowane programy mają to w ramach szkolenia, jeśli jednak odbyłeś/łaś szkolenie, które nie ma takowej informacji, to nie masz o co się martwić, bo na stronie ICF jest bezpłatny kurs, który można przejść i otrzymać wspomniane punkty. Kurs obejmuje obejrzenie filmiku, przeczytanie dwóch artykułów i przejście testu składającego się z 10 pytań jednokrotnego wyboru.
Brakuje Ci CCE do przedłużenia akredytacji? Chcesz udoskonalić najważniejszą z kompetencji coachingowych – obecność coachingową? Zapraszam na Trening Obecności, który współprowadzę razem z Justyną Czempik. Uczestnikom naszych warsztatów pomagam sprawnie przejść przez wszystkie kwestie związane z odnawianiem akredytacji ICF. Szczegóły dotyczące treningu znajdziesz na stronie treningobecnosci.pl