Egzamin CKA

Egzamin Coach Knowledge Assessment w skrócie egzamin CKA to egzamin testowy , który jest nieodłączną częścią akredytacji ICF. Gdy złożysz aplikację i twoje dokumenty zostaną zweryfikowane a w przypadku ścieżki ACSTH lub Portfolio nagrania pozytywnie ocenione, wówczas otrzymujesz link do umówienia się na egzamin ICF CKA. Od momentu otrzymania linku masz na to 60 dni. 

W ciągu ostatniego roku ICF wprowadził pewne zmiany do egzaminu CKA, o których warto wiedzieć: 

1. Egzamin obowiązuje na wszystkich poziomach akredytacji. Jeśli zdawałeś/łaś go na poziomie ACC musisz ponownie zdać go aplikując na poziomie PCC i ponownie na poziomie MCC. Jedynie przy odnawianiu akredytacji na danym poziomie nie ma konieczności ponownego jego zdawania. W grudniu 2023 roku ICF wprowadził pewne odstępstwo, mianowicie jeśli zdałeś/łaś egzamin CKA i w przeciągu max 12 miesięcy zaaplikowałaś/łeś na kolejny poziom akredytacji wówczas nie musisz zdawać go po raz kolejny.

2. Egzamin jest obecnie przeprowadzany przez platformę„Pearson VUE” i odbywa się w jednym z ich centrów egzaminacyjnych lub online z tzw. „proktorem”, czyli osobą, która obserwuje Cię przez kamerę internetową, gdy zdajesz egzamin w domu.

3. Egzamin nadal opiera się na opisach przypadków. Różnica jest w odpowiedziach.  Stary egzamin wymagał wybrania tylko najlepszej odpowiedzi. Nowy egzamin wymaga wybrania najlepszej i najgorszej odpowiedzi

Jak wygląda egzamin CKA

Test składa się z 81 pytań, a na jego rozwiązanie masz 3 godziny. W połowie testu czyli po 41 pytaniu jest 5 minutowa przerwa.

Wynik egzaminu jest obliczany na podstawie liczby poprawnych odpowiedzi. Punktowana jest zarówno najlepsza i najgorsza odpowiedź. W teście można uzyskać maksymalnie 600 punktów. Żeby zdać musisz uzyskać minimum minimum 460 punktów (76%). W przypadku niepowodzenia możesz przystąpić do egzaminu ponownie za dodatkową opłatą.

Dla osób, których język angielski nie jest językiem ojczystym możliwe są dwa udogodnienia:

1.     Wydłużenie czasu na zdanie egzaminu o dodatków 30 minut, zamiast 3h (180 minut) masz wówczas 3,5h (210 minut)

2.     Dostępna jest nakładka tłumaczeniowa w języku polskim pozwalająca zobaczyć dane pytanie przetłumaczone jak w Google Tłumacz.

Egzamin możesz zdawać w centrum egzaminacyjnym lub w zaciszu własnego domu. Osobiście polecam zdawać go w centrum, odpada Ci niepotrzebny stres związany ze sprawdzaniem sprzętu, jakością internetu itp. Termin egzaminu ustalasz samodzielnie wchodząc na link przesłany przez ICF. Możesz wybrać tam zdawanie w centrum egzaminacyjnym lub domu. Jeśli wybierasz się do centrum egzaminacyjnego, zapoznaj się z wymaganymi dokumentami i procedurami na stronie ICF (https://coachingfederation.org/credentials-and-standards/credentialing-exam).

Pod linkiem poniżej znajdziesz informacje na temat placówek, w których można zdawać egzamin na miejscu https://wsr.pearsonvue.com/testtaker/registration/SelectTestCenterProximity/ICF?conversationId=919631

W dniu egzaminu przyjdź (zaloguj się) przynajmniej 30 minut wcześniej. Do Centrum nie zabieraj ze sobą niczego poza portfelem – wszystkie przedmioty będzie trzeba  zostawić i zamknąć w szafce. Mogą prosić nawet o pokazanie, czy Twoje kieszenie są puste. W trakcie egzaminu możesz mieć jedną kartkę i ołówek.

Jeśli przystępujesz do egzaminu online, wykonaj „test” Pearson VUE, aby sprawdzić, czy komputer jest prawidłowo skonfigurowany. Warto zrobić to nawet dzień wcześniej przed egzaminem, żeby mieć pewność , że wszystko będzie działać jak należy. Warto zrobić to, gdy tylko uzyskasz dostęp do egzaminu testowego. Link powinien przyjść z pierwszym e-mailem od Pearson.

W domu usuń wszystko z biurka, ponieważ będą chcieli, żeby pokazać im kamerą internetową, że nie ma żadnych pomocniczych materiałów. Przygotuj również telefon komórkowy, ponieważ otrzymasz kod, za pomocą którego będzie trzeba przesłać zdjęcia swojego miejsca egzaminu.

Egzamin CKA trwa 3,5 godziny jest podzielony na dwie części. Pomiędzy nimi jest 5 minutowa przerwa. Po przerwie nie da się już wrócić do pytań z pierwszej części warto więc jeśli masz jeszcze czas zrewidować je przed dalszym etapem.

Rekomenduję Ci zaznaczać odpowiedź na wszystkie pytania nawet jeśli nie jest się pewnym odpowiedzi, lepiej zaznaczyć cokolwiek i oznaczyć pytanie flagą, jeśli starczy ci czasu, możesz wówczas do niego wrócić, a w przypadku gdy skończy się czas jest szansa, że trafisz z odpowiedzią.

Dla mnie pomocne w egzaminie było myślenie o kluczowych kompetencjach, o które potencjalnie pytają, i odpowiadanie na pytania z myślą o tej kompetencji. Tak naprawdę to do tego egzaminu nie da się wkuć na blachę, bo jest on bardziej o postawie a niżeli wiedzy. To co służyło mi podczas egzaminu to ciągłe pytanie o to co najbardziej służyłoby Klientowi w danej sytuacji, oraz zawaracanie do tego co jest esencją coachingu z perspektywy ICF. To co może być użyteczne przed egzaminem to mocne osadzenie się w kodeksie etycznym, jego interpretacjach i kluczowych kompetencjach ICF.

Poniżej wklejam użyteczne linki.

– Kodeks etyczny ICF https://coachingfederation.org/ethics/code-of-ethics
– Interpretacje ICF https://coachingfederation.org/interpretive-statements
– Kluczowe kompetencje ICF https://coachingfederation.org/credentials-and-standards/core-competencies
– Bardzo cenię sobie również stworzony przez Solutions Academy „próbny egzamin” , który całkiem fajnie oddaje to jak wygląda test w rzeczywistości. www.bit.ly/ICFexam

Co jakiś czas prowadzę grupową sesję mentorską przygotowującą do tego egzaminu, warto więc pytać czy takowa nie jest w najbliższym czasie planowana 🙂

About the Author

Anna

2 Comments

  1. Arek

    Mam takie pytanie, co jeśli minęło dużo więcej niż 60 dni od udostępnienia linku do umówienia się na egzamin. Mam wszystkie akceptacje, pozostaje jedynie egzamin. Co powinienem zrobić?

    1. Anna

      W takiej sytuacji najlepiej napisać na maila Supportu support@coachfederation.org, że nie byłeś w stanie podejść do niego w wyznaczonym terminie i prosisz by wygenerowali ci nowy link do umówienia się. Długo już jesteś po terminie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *